Dergi Tasarımı

Dergi Tasarımı Nedir?

Dergiler günümüzde yazılı, görsel içerikli ve baskılı olan reklam, tanıtım vb. amacı ile kullanılan yayınlardır. Bu şekilde şirket, marka, kurum kuruluş vb. kendini daha iyi tanıtır ve kendini öne çıkartmayı başarabilir. Yani, dergiler, şirketin imajı için büyük bir önem taşımaktadır.

Bunun yanı sıra bu tasarımın yapılma amacı ise herhangi bir şirket, marka ve benzerlerinin hedef kitlesine ya da müşterilerine şirket hakkında tanıtım ya da sektörde olan yenilikler için reklam yapmaktır. Aynı zamanda bu dergiler şirket için pazarlama ürünleridir de diyebiliriz.

Bir şirket ya da markayı konu alan dergiler amacı doğrultusunda en iyi şekilde oluşturulmalıdır. Dergi tasarımının ilk olarak göze hitap etmesi gerekir. Bu yüzden bir derginin tasarımı mutlaka profesyonel bir şekilde yapılmalıdır çünkü dergiler, hedef kitleye ya da müşterilere o şirketi tanıtır ve şirketin işleyişini gösterir.

Bunun yanı sıra dergilerin şirketler, markalar için önemli yanlarından biri de sürekli güncel olmalarıdır. Belli zaman aralıkları ile güncellenirler. Dergi tasarımı, bir şirket ya da markanın işleyişi ve yapısı için önem arz etmektedir. Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak dergi tasarımı hizmeti sunmaktayız.

Tasarıma Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilir?

Dergi tasarımı, içeriklerin düzenlenmesi, görsellerin seçimi ve tasarımın oluşturulması gibi birçok unsuru içinde barındıran bir süreçtir.

Bu süreçte ise tasarıma başlamadan önce dikkat edilmesi gereken ve önem taşıyan maddeleri sizlere Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak sıralıyoruz. Tasarım aşamasına geçmeden önce nelere dikkat edilmeli;

 1. İlk olarak müşterilerin ne istediği doğrultusunda dergi içeriğinin organizasyonu yapılmalıdır,
 2. Dergide kaç başlık olacağı belirlenmelidir,
 3. Dergide kullanılacak olan görsellerin seçilmesi ve bu görsellerin boyutlarının ayarlanması gerekmektedir,
 4. Dergiye uygulanacak olan görsellerin alt açıklama metninin olup olmayacağı hakkında müşteri ile iletişimde olarak karar alınmalıdır,
 5. Dergi sayfaları, sayfa numaraları, sütun sayıları, ve sayfa boşlukları da detaylı bir şekilde belirlenmesi gerekir.

İçeriklerin düzenlenmesi, başlıkların belirlenmesi, yazı tipi ve boyutu, fotoğraf ve grafiklerin seçimi, renk seçimi ve diğer tasarım unsurları, derginin genel görünümünü oldukça etkilemektedir.

Dergi tasarımı, derginin okuyucu dostu olmasını sağlar. Bunun yanında okuyucuların içerikleri kolay bir şekilde okuyabilmesi, fotoğrafları ve grafikleri anlayabilmesi için tasarımın dikkatle düzenlenmesi gerekir. Ayrıca, derginin estetik açıdan çekici olması, markanın imajını yansıtması ve hedef kitleye uygun olması da firma açısından oldukça önemlidir.

Bu yüzden dergi tasarımı yapılmadan önce en iyi tasarımı yapabilmek adına yukarıda ifade ettiğimiz unsurlar incelenmeli ve eksiksiz şekilde tasarıya işlenmelidir.

Dergi Tasarım Elemanları Nelerdir?

Her işletmenin kendine uygun, dikkat çekici ve hedef kitlesine bunun yanı sıra müşterilerine yönelik bir dergi tasarımına ihtiyacı vardır çünkü dergi o şirketi müşterilere, hedef kitleye yansıtır. Bunların yanı sıra müşteriler için tasarlanan derginin kendini tamamlayabilmesi ve bir bütün olabilmesi için bazı unsurlara ihtiyaç vardır.

Dergi bütünlüğünün ve uyumunun sağlanması adına bu elemanların kullanılması tasarımda iyi bir sonuç çıkartacaktır. Bununla birlikte dergi tasarım elemanlarını sıralayacak olursak;

 • Sayfa numaraları,
 • Çerçeve,
 • Renk,
 • Çizgiler,
 • Resim, görsel,
 • Seçilecek olan başlık,
 • Yazı,
 • Tablo.

Dergi tasarımı yaparken bu elemanları göz önünde bulundurarak bir tasarım ortaya çıkartmak, o tasarımı üst seviyeye çıkartmanın iyi bir yolu olabilir.

Biz Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak dergi tasarımı hizmetimizi, uzman çalışanlarımız ile birlikte profesyonel bir şekilde tasarlamaktayız.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Grafik tasarım firması olarak, müşterilerimize dergi tasarımı hizmeti sunarak, onların ihtiyaçlarına uygun, görsel açıdan etkileyici ve okuyucu dostu bir dergi oluşturuyoruz.

Bu hizmetimiz ile müşterilerimizin şirketi, markası vb. için hedef kitlelerine, müşterilerine karşı iyi bir imaj oluşturmasını amaçlıyoruz.

Bu tasarım sürecinde, müşterilerimizle birlikte çalışarak, onların ihtiyaçlarını anlıyoruz ve bu ihtiyaçları en iyi şekilde yansıtan bir tasarım oluşturuyoruz.

Taka Bilişim firması olarak amacımız, müşterilerimizin içeriklerini, hedef kitlelerini ve marka değerlerini dikkate alarak, okuyucu dostu ve estetik açıdan çekici bir dergi tasarlamak.

Grafik tasarım firması olarak, profesyonel çalışanlarımız ile müşterilerimizin dergi tasarımı ihtiyaçlarına uygun, özgün ve profesyonel bir tasarım sunuyoruz.

Daha detaylı bilgiler için numaramızdan ya da WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.