Hosting, Domain Nedir?

Taka Bilişim firması olarak bu metnimizde sizlerle hosting ve domainin ne anlama geldiğini, hangi özelliklerini barındırdığını ve öneminden bahsedeceğiz.

Hosting Nedir?

Bilgisayardaki dökümanlarınız ya da dosyalarınızı saklamak için kaydedersiniz çünkü o dosyalara her an ulaşmak istersiniz.

Şimdi, düşünelim ki saklamak istediğiniz o dosya veya döküman bir web sayfası olsun. Web sayfasını bilgisayarda saklayamazsınız. Peki, bu durumda ne yapılır? Bunun cevabı ise şu şekildedir;

Bir web sayfasının sürekli yani, yedi gün yirmi dört saat hizmet verecek ve herhangi bir yoğunluk olduğunda da hız sorunu yaşatmayacak, web sayfasının iyi bir şekile yayınlanmasını sürdürecek bir bilgisayarınızın yani sunucunuzun olması şarttır.

Bu durumda ise Hosting web sitelerinin kesintisiz ve problemsiz bir şekilde internet üzerinden yayınlanmasını sağlayan, yazılımsal web sunucularının hem birleşimi ile hem de güçlü donanımlarla oluşan web sitesi yayınlama hizmetidir.

Kısacası aslında bir nevi barındırma hizmetidir. Hosting firmaları ise web sitelerinizin her şekilde ve her yerden erişim sağlaması için sizlere bu sunucular ile yer veren firmalardır.

Sunucu Seçenekleri Nelerdir?

Nasıl bir web site kurmak istediğinize bağlı olarak sunucu seçenekleri de değişkenlik göstermektedir. Birçok seçeneği içinde barındıran bu sunucu seçeneklerini Taka Bilişim firması olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Sunucu seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • WordPress Hosting: En çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress’i kullanıyorsanız, bu noktada WordPress hosting hizmetini kullanmanız şarttır diyebiliriz. Bu şekilde çok kısa bir sürede WordPress sitenizi problemsiz bir şekilde yayınlayabilirsiniz.
 • Fiziksel Sunucu: Bu hizmet ise barındırma hizmetleri olarak en büyük ve en güçlü olan sunuculardandır. Bu hizmeti almanız web sitenizi düşündüğünüzden de hızlı çalıştırabilecek bir kapasiteye sahiptir.
 • Kurumsal Hosting: Kurumsal firmalar web sayfalarının daha yüksek web sunucusu kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden kurumsal firmaların kullanması gereken zorunluluklardan biridir.
 • Paylaşımlı Sunucu: Bu sunucu seçeneğine, Hosting firmasının tek sunucu ile birden çok siteye sunmuş olduğu sunucu hizmetine paylaşımlı hosting denmektedir. Bu sunucu seçeneğini kullanmak diğerlerine nazaran daha az maliyetlidir. Ancak, web sitelerin sunucu kapasiteleri de sınırlıdır.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz seçenekler ile işinize ya da şahsınıza ait olan bir web sitesi için en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Sunucu Özellikleri

Güvenli olan sunucu platformunda olması gereken birtakım özellikler vardır. Bunlardan en önemlisini söyleyecek olursak seçilen sunucu tipinin o siteyle ölçeklenebilmesidir.

Site içerik ve trafik bakımından büyüdükçe daha geniş bir depolama alanına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden sunucunun bu büyüklüğü kaldırabileceğinin bir kesinliği olmalı. Şimdi ise diğer özelliklere bir bakalım;

 1. Hosting ve Domain’i Birleştirmek: Çoğu site oluşturucuları bu hizmetleri bir arada kullanıyor ve bu şekilde ise ek bir zahmet olmadan bu iki hizmette kolay bir şekilde birbirlerine bağlanabiliyor.
 2. Destek Servis: Bu sunucu hizmeti verilirken, sitenin yönetimine yardımcı olmak amaçlı teknik destek ve müşteri desteği sunmaktadır.
 3. Bağlı e-postalar: Hosting hizmeti kullanıyor olmak bu kapsamda iyi bir tercih. Bu sayede posting hizmetleri, domain ismi ve aynı adresi paylaşan e-posta hesapları da yer alabiliyor.

Domain Nedir?

Alan adı nedir? IP adreslerinin akılda kalması oldukça zordur. Bunun için geliştirilmiş bir yöntem vardır.

Zor hatırlanan IP adreslerinin yerine kullanılması adına internet otoriteleri tarafınca geliştirilmiş olan isimlendirme yöntemidir.

Yani site için seçilen .com ya da .net türlerindeki uzantılar ile kullanılan haline, türkçe karşılığı olarak alan adı yani domain denmektedir.

Alan Adının Önemi

Alan adı, dijital alanda nasıl aranıp bulunacağınızı doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden alan adının üstünde iyi bir şekilde düşünülerek ve özen gösterilerek seçilmesi bu noktada önem arz etmektedir.

Bununla birlikte alan adının daha birçok önemli olan noktaları vardır. Peki, bunlar noktalar neler? Taka Bilişim firması olarak sizlere açıklıyoruz.

İşte alan adının önemli unsurları ise şunlardır;

 1. Şahsı ya da o işi en iyi ve en çok yansıtan araçlardan biri olan alan adı pazarlama stratejilerinde de birçok fayda sağlayabilir. Ürün veya hizmet için kullanıcıya güven duygusu oluşturur.
 2. Alan adında ilgili anahtar kelimenin de bulunması Google ya da farklı arama motorlarında üst sıralarda olmanıza yardımcı olabilmektedir.
 3. Hosting paketleri sizlere alan adınızı içeren bir e-mail hesapları sunduğu için Google, Hotmail vb . gibi ücretsiz olan e-posta hesaplarını kullanmaktansa, alan adınıza özel olan mail hesaplarını kullanmanız şahsınız ya da işletmeniz için hem profesyonel görünmesine hem de mail adresinizin kolay bir şekilde hatırlanmasına da olanak tanır.

Sizlere açıklamış olduğumuz bu unsurlar, alan adının bir nevi sizlere sizlere sağladığı faydalardır. Kısacası, bu doğrultuda şahsınız ya da işletmeniz için seçilen bir alan adı bir nevi sizleri yansıtır ve seçilirken dikkat edilmesi gerekir ayrıca, birden fazla avantajı da beraberinde getirmektedir diyebiliriz.

Alan Adı Hakkında

Alan adı hizmeti alınırken bilinmesi gereken bazı özellikler vardır. Alan adı ile alakalı diğer bilmeniz gereken detayları anlatacak olursak bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Alt Domain: Diğer bir adı subdomain olan alt domain kullanmak, blog veya siteler belli başlı bölümlere ayrılabilir bu şekilde her bölümü farklı bir web sitesi tarzında oluşturabilirsiniz.
 • Parked Alan adı: Telaffuz problemleri sebebi ile yaşanabilir olan karışıklıklar veya adların rakipler tarafınca alınması gibi durumlarla karşılaşmamak için alınan birtakım çözümdür.
 • Transfer Yapmak: Alan adları bir sunucudan diğerini aktarılabilir yani transfer edilebilirdir.

Taka Bilişim firması olarak sizlere açıklamış olduğumuz bu özellikleri bilmeniz alan adı hizmeti alırken yararlanabileceğiniz hizmetlerdendir. Bu sayede siteye birçok fayda sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra firmamız olarak sizlere sunucu ve alan adı olarak iki hizmeti de vermekteyiz. Daha detaylı bir bilgi için bizimle WhatsApp üzerinden ya da numaramızdan ulaşabilirsiniz.