Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal Kimlik Tasarımı öncelikle o şirketi/markayı her ortamda temsil eden, bir şirketin ya da kurumun imajını, kişiliğini ve değerlerini yansıtan bir tasarım sistemidir. Bu sistem, şirketin logosu, renkleri, yazı tipi, ambalajı, web sitesi tasarımı ve diğer birçok materyali içerir. Bu materyaller sonucu ortaya çıkan tasarıya Kurumsal Kimlik adı verilir Bu kimlik ise markayı, şirketi, kurumu ya da kuruluşu vb. yerleri topluma tanıtır. Yani toplum o markayı, marka adına tasarlanmış olan kimlik ile tanır.

Profesyonel şekilde yapılan bu tasarım firmayı daha akılda kalıcı halde tanıtılmasını sağlar. Günümüzde firmalar ve sektörler arası sert bir rekabet söz konusu. Kurumsal kimlik ise küçük ya da büyük farketmeksizin her firma için ciddi bir önem taşımaktadır.

Bir firma kendini profesyonel bir şekilde göstermek istiyorsa, o firmanın kurumsal kimliğinin olması bir zorunluluktur çünkü tasarlanan bu kimlik işletmeyi güvenilir ve profesyonel kılar. Bunun yanı sıra kurumsal kimlik o firmayı tanıtan ve açıklayan birtakım görsellerdir diyebiliriz.

Kısacası kurumsal kimlik tasarımı o firmanın profesyonel duruşunu sağlamak için yapılmaktadır. Grafik tasarım firması olarak Taka Bilişim, müşterilerine kurumsal kimlik tasarımı hizmeti sunarak, onların marka değerlerini yansıtan profesyonel bir imaj oluşturuyor.

Kurumsal Kimliğin Önemi Nedir?

Kurumsal kimlik tasarımı, markanın hedef kitlesi ile iletişim kurmasına, müşterilerin markayı hatırlamasına ve markanın sadık müşteriler kazanmasına yardımcı olur. Kurumsal kimlik, müşterilerin o markaya ya da firmaya güvenebilmesini ve kendilerini ait hissedebilmelerini sağlar aynı zamanda bu tür duyguları güçlendirir.

Sizlere Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak verdiğimiz kurumsal kimlik tasarımı hizmetinin sağladığı faydaları göstermek adına önemli maddeler sıralayacağız. Bu maddeler bir firma kimliğinin nasıl olumlu sonuçlar verdiğini/verebileceğini gösteriyor.

Kurumsal kimliğin önemi hakkındaki maddeler;

  1. Markanın saf kimliğini gerçekçi bir biçimde müşteriye yansıtır,
  2. Belirlenmiş olan hedef kitleye ya da topluma belli bir imaj oluşturulmasında önemli ve büyük bir rol oynar,
  3. Günümüzde ki rekabetçi ortamda, kurumsal kimlik markayı bir adım daha öne taşır,
  4. Müşterileri kendine bağlamayı sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz bu maddeler kurumsal kimlik ile bir firmanın ne denli öne çıkabileceğini gösteriyor. İşte bu yüzden bir marka, şirket, kurum, kuruluş vb. için kimlik temel yapı taşlarından biridir.

Dolayısıyla profesyonel bir Kurumsal Kimlik Tasarımı her şirketin, markanın sahip olması gereken en önemli şeydir. Kurumsal kimlik bir bakıma o markanın ya da şirketin içselliğini tanıtır.

Marka, kurumsal kimliği ile kendi özgünlüğünü, duruşunu gösterir ve kanıtlar. Kimlik demek bir markanın hayatı demektir. Bu yüzden bu tasarının da en iyi şekilde yapılması gerekir.

Kurumsal Kimliği Nasıl Tasarlıyoruz?

Kurumsal Kimlik öncelikle bir çok öğeden oluşan bir sistemdir. Firmanın üretmiş olduğu ürünler, ambalajlar vb. unsurlar kurumsal kimlik tasarımda kullanılır. Öncelikli olarak tasarıma başlamadan detaylı bir şekilde plan yapılmalıdır. Daha sonra hedef kitle belirlenmelidir. En önemli noktalardan biri hedef kitledir.

Yapılacak olan kurumsal kimlik tasarımı, markanın temel taşlarından biri olacağı için dikkatli ve özenle yapılması gerekmektedir. Ayrıca, kimlik tasarlanırken günümüz çağıyla uyumlu olmalıdır ki daha ilgi çekici ve akılda kalıcı bir tutum sergileyebilsin.

Tasarım sürecinde tasarımı yapılan marka ile sürekli iletişim halinde ve etkileşimde olmak bu noktada çok önemli bir rol oynuyor.

Biz de Taka Bilişim firması olarak profesyonel grafik tasarım ekibimizle kurumsal kimlik tasarımı sürecinde, müşterilerimizle yakın bir işbirliği içinde çalışıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamak ve markalarını en iyi şekilde yansıtmak için bir araştırma süreci ile başlıyoruz.

Sonra, müşterilerimiz ile birlikte bir logo tasarımı, renk seçimi, yazı tipi, ambalaj tasarımı ve web sitesi tasarımı gibi birçok unsuru ele alıp ilk olarak değerlendiriyoruz. Daha sonra bu unsurlar, markanın hedef kitlesine uygun, estetik ve fonksiyonel bir şekilde uzman tasarımcılarımız tarafından tasarlanıyor.

Kurumsal kimlik, markanızın rakiplerinden ayrışmasına, müşterilerin hatırlamasına ve güven kazanmasına yardımcı olur. Grafik tasarım firması olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun, özgün ve profesyonel bir kurumsal kimlik tasarımı sunarak, onların marka değerlerini en iyi şekilde yansıtmasını sağlıyoruz. Daha detaylı bilgiler için numaramızdan veya WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.