Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik cihazlar veya internet kullanılarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini kapsar. Yani, sosyal medya, mobil uygulamalar, arama motorları, web uygulamaları vb. olan dijital konumlar bütün dijital platformlardır.

Müşterilere ürün ya da hizmetlerin elektronik ortamda çevrimiçi şekilde tanıtılmasını sağlar. Bunun yanında pazarlama ise, ürün ya da hizmetin başlangıcından satış sonuna kadar olan bütün süreçleri kapsamaktadır.

Ayrıca, dijital pazarlamanın en önemli özelliklerinden biri hedef kitleye ulaşmanın daha kolay ve daha etkili olmasıdır.

Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Pazarlama etkinliğinin doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına, dijital pazarlama kanallarına ihtiyaç vardır fakat bunların ne olduğu ve ne şekilde etki ettiğinin de bilinmesi, oldukça önem arz etmektedir.

Bu noktada Taka Bilişim firması olarak sizlere en önemli pazarlama kanallarını sıralıyoruz;

 • Sosyal Medya: Sosyal medya kanalının, günümüzün en çok kullanılan iletişim kanalı olduğu bir gerçek. Bu yüzden kullanıcıların en çok vakit geçirdiği platformlarda pazarlama çalışması yapılır.
 • SEO: Google ya da farklı arama motorlarında en üst sırada olmak, trafik artırır. Bu sayede satışlar iyi yönde etkilenir.
 • İçerik Pazarlaması: İçerik pazarlaması, hedef kitleye ürün ya da hizmet tanıtılmasını sağlar. Hedef kitleye yönelik yapılan dikkat çekici içerikler ve bunun yanı sıra bu içeriklerin birçok alanda yayınlanması daha çok kullanıcıya ulaşmayı sağlar.
 • Google Reklamları: Google, global olarak en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Bu yüzden Google’ye reklam vermek oldukça önemlidir. Bu şekilde siteniz Google’de en üst sırada yer alabilir.

Dijital pazarlamada, pazarlama faaliyetlerinin doğru bir şekilde yürütülebilmesi adına sizlere sıraladığımız gibi önemli olan pazarlama kanallarına ihtiyaç vardır.

Bu şekilde işletmenizi en iyi şekilde tanıtabilir, daha çok kullanıcıya ulaştırabilir ve iyi bir satış gerçekleştirebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kanallarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları, demografik bilgiler, ilgi alanları ve davranışları gibi verilere göre hedef kitlelere ulaşma imkanı sunar. Bu sayede işletmeler, reklam bütçelerini daha verimli kullanabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir. Ayrıca bu şekilde hedef kitle ile büyük bir etkileşim olanağı da sağlanır.

Dijital pazarlama, işletmelerin marka bilinirliğini ve itibarını artırmalarına da yardımcı olur. Dijital kanallar aracılığıyla kaliteli içerikler üreterek ve sosyal medya hesaplarını etkin bir şekilde kullanarak, işletmeler hedef kitleleri ile daha güçlü bir bağ kurabilirler.

Bu pazarlamanın farklı avantajlarından bahsedecek olursak eğer; işletmenin kurumsal imajı, geniş kitlelere yayılabilmesi ve işletmenin büyümesi açısından da oldukça etkili avantajları vardır.

Dijital pazarlama, günümüzde işletmeler için olmazsa olmaz bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji hedeflerinizi belirlemek, hedef kitlenizi ve hedef pazarı görmek için yardımcı olur.

Dijital pazarlamanın avantajlarından yararlanarak işletmeler, hedef kitlelerine daha kolay ve daha etkili bir şekilde ulaşabilir. Bunun yanında marka bilinirliğini, marka itibarını ve aynı zamanda satışlarını da artırabilirler.

Pazarlama Nasıl Yapılır?

Öncelikle dijital pazarlama yapabilmek için iyi bir şekilde pazarlama stratejisi geliştirmeniz ve belirlemeniz gerekmektedir. Bu yüzden başarılı bir pazarlama yapmak istiyorsanız bu adımları uygulamanız gerekebilir.

Sizlere Taka Bilişim firması olarak dijital pazarlamanın nasıl yapılacağı hakkında, stratejilerinizi daha iyi geliştirebilmeniz adına birtakım maddeler veriyoruz.

Bu maddeler;

 • Hedef kitleyi belirlemek ve tanımlamak,
 • Pazarlamayı neden yapıyorsunuz, ne için yapıyorusunuz? Bu konuda hedeflerinizi yani ne istediğinizi belirlemek,
 • Hedef kitleyi ve müşterileri çekmek açısından dikkat çekici içerikler oluşturmak,
 • Müşteriler ile sürekli iletişimde olabilmek adına etkileşimi artırmak için e-posta kullanmak,
 • Dijital pazarlama yapılırken alınan sonucu analiz etmek,
 • Sektör hakkında uyumluluğu ve trendi yakalamak.
 • Bu alanda birçok rakibiniz olacak. Bu yüzden rakiplerinizi analiz ederek kendinizi farklılaştırmanız bu yönde size olumlu dönüş sağlayacaktır.

Verdiğimiz maddeler ve dahası ile pazarlama alanında stratejilerinizi daha da geliştirebilir ve geliştirdiğiniz stratejiler doğrultusunda pazarlama yaparken iyi bir başarı yakalayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra dijital pazarlamada başarılı olabilmek için pazarlama kanallarını da kullanmanız bu noktada önem arz etmektedir. Pazarlama kanalları bu konuda sizleri bir adım öne rahat bir şekilde taşıyacaktır.

Bu kapsamda Taka Bilişim firması olarak profesyonel ekibimiz ile sizlere dijital pazarlama hizmeti vermekteyiz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.