SEO Nedir ?

Eğer ki hedefiniz SEO öğrenmek ise; birçok teknik, yaratıcı ve stratejik çalışmaya hazır olmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak en temel hedefiniz olurken buna sahip olabilmek adına da farklı teknik bilgilere sahip olmanız gerekecektir. SEO, sadece web sitemizin kusursuz olmasıyla alakalı değildir, belirlemiş olduğunuz hedef kitleniz için iyi optimize edilmiş ve kaliteli içeriklere sitenizde yer vermektir.

Google, oldukça fazla sıralama faktörü kullanmaktadır. Birçoğunu biliyor olmamıza rağmen, belli bir kısmı ise gizli tutulmaktadır. İyi bir sıralama elde etmek için tüm faktörleri bilmemize gerek yoktur. Web sitenizin iyi bir sıralama alması için temel olarak şunları biliyor olmanız yeterli olacaktır.

1-Teknik SEO

2-Kaliteli, hedef kitlenize yönelik içerik

3- Kaliteli Backlink

Sitenizde herhangi bir ürünü ya da hizmeti satmak, blog içerikleri yayınlamak ya da farklı bir şey yapmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmak zorundasınız. Sitenizin Google botları tarafından taranarak indexlenmesi gerekmektedir bunun için de eğer ki SEO’ya yeteri kadar önem vermezseniz siteniz arama motoru sonuçlarında görüntülenmeyecek ve hatta kaybolacaktır.

Kısacası; web sitenizin başarılı durumda olup iyi sıralamalar almasını istiyorsanız SEO yapmanız gerekmektedir.

Nasıl SEO Öğrenebilirim? Yeni başlayanlara tüm kritik konuları ve SEO temellerini ele alacağımız SEO rehberi niteliğindeki içeriğimizi sunmaktayız. SEO için illa ki başkalarından destek almanız gerek yoktur, kendi başınıza da oldukça yeterli bilgi edinerek çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki; SEO öğrenmek istiyorsanız sizlere en önemli tavsiye; Çok fazla çalışmalı ve çok fazla test etmelisiniz. Ama dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi arama sonuçlarında bu konu ile alakalı yer alan içerikleri seçerken akıllıca davranmanızdır. Ancak sizlere sunmakta olduğumuz SEO rehberi, hem sizlere fazlasıyla katkı sağlayacak hem de bu konunun sonunda sertifikanıza kavuşmanıza sebep olacaktır.

Temel SEO Terimleri

Site İçi ve Site Dışı SEO Site içi SEO’da, web sitenizi içerikten-tekniğe kadar her alanda optimize etmeniz gerekmektedir. Bunlar;

1- Title

2- URL Yapısı

3- Description

4- Görüntü Optimizasyonları

5- İçerikler

6- Yapılandırılmış Veri

7- Site Hızı

8- Web Sitenizin Büyüklüğü ve daha fazlası, bunları SEO rehberimizin ilerleyen adımlarında detaylıca değiniyor olacağım. Site dışı SEO’da ise farklı web sitelerinden bağlantı alarak bizlere referans olmalarını sağlayan tüm çalışma türlerini kapsamaktadır. Backlink alabileceğimiz birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Dış bağlantı alabileceğimiz yöntemler ise;

1- Sosyal Medya Çalışmaları

2- Gönderimler

3- E-Posta Erişimleri

En fazla odaklanmamız gereken Arama motorları sıralama faktörleri nelerdir? Arama motorları; Crawling, Indexing ve Sonuçları Seçmek şeklinde 3 ana maddeden oluşmaktadırlar.

Tarama Web sitesi üzerinde, bölümleri, içerikleri, anahtar kelimeleri, başlıkları, linkleri, görselleri ve daha birçok alanı taraması olayına denmektedir. Web sitenizde bulunan herhangi bir verinin tarandığı kısımdır.

Tarayıcılar, diğer web sitelerini işaret eden bir web sitesindeki tüm link bağlantılarını algılar. Sonrasında ise tekrar tekrar yeni gelen bağlantılar için bu sayfaları ayrıştırırlar. Arama botları, verileri güncel tutabilmek adına tüm siteleri düzenli olarak taramaktadır..