Web Tasarım – Web Tasarım Şirketi

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım bir sitenin görünümünün yanı sıra siteye giriş yapan kullanıcıların sitede gezintilerinin rahatlıkla gerçekleşmesinin sağlanması için kullanılmaktadır. Bu tasarım, görseller ve metinler ile düzenli bir şekilde kullanılıp site ziyaretçileri adına sunulmaktadır. Web tasarımlarının amacı global olarak o projeyi ve proje içeriklerini online bir şekilde yansıtmak, ön plana çıkartmak ve tanıtmaktır. Taka Bilişim firmamız sizlerin ihtiyaçlarına en uygun web tasarım hizmetlerini vermektedir. Bu hizmetin yapılmasında birçok aşama bulunmaktadır. Bunun yanı sıra web sitesi yapıldıktan sonra hemen yayınlanmaz öncesinde bu tasarım belli başlı testlerden geçmektedir.

Web Sitesinin Yapım Aşamaları

Bir web sitesi tasarlamak için ilk olarak bir projeye ihtiyaç vardır. Bunun için proje belirlemek ise hizmet verilen alana göre yapılmaktadır. Web sitenin daha düzenli ve uyumlu olması adına tasarımda kullanılacak renkler kurumsal renkleri de içine almalıdır. Bu şekilde site bütünü ile firmayı yansıtabilecektir. Bunun yanı sıra web site yapım aşamaları içinde site yapımı için görsel tasarım da vardır. Bu tasarım da kaliteli bir web sitesi için uzmanlık gerektirmektedir. Web site yapımının son aşamasında ise web site yayınlanmadan önce test edilir. Test ederken farklı cihazlar kullanılarak bağlantıların çalışıp çalışmadığına, sitenin hızına bir kullanıcı gözüyle bakılmaktadır. Hata görülen yerler düzenlenmektedir.

Bu testler ile web sitenin eksiği ya da fazlası ve gözden kaçan detayları iyi bir şekilde kontrol edilir. Sizlere Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak web site tasarımının hangi aşamalardan geçtiğini detaylı bir şekilde bir de maddeler halinde veriyoruz.

Bir web sitesi hazır hale gelmeden önce pek çok aşamadan geçmektedir. Bu aşamaları şu şekilde sıraladık;

  • Hedef kitlenin belirlenmesi: Bu aşamada firma olarak hizmet verdiğiniz alanın hitap ettiği kitle ve hizmet alanları belirlenir.
  • Planlama: Sitenin genel düzeni ve süreç planlanır.
  • Tasarım planlama: Kullanılacak renkleri yazılar belirlenilir.
  • Tasarım gerçekleştirme: Tasarım uygulanılır.
  • Ön yüz ve arka yüz oluşturma: Html, css, javascript vb. kullanılarak oluşturulur.

Bu aşamada web tasarım tamamlanır, web site hazır hale gelir. Hata görülen yerler düzenlenmektedir. Test aşamasını geçen web sitesi yayınlanmaya hazır hale gelmektedir. Ancak yayımlamadan önce mutlaka test edilmelidir.

Web Sitesinin Yayınlanması

Web tasarım işleminin başarıyla yerine getirildiği web sitesinin yayımlanmasında domain alma ve hosting alma aşaması yer almaktadır. Bu aşamalar:

  • Domain alma: Oluşturulan web sitesinin alan adı seçilir ve uygunluk durumu kontrol edilir. Domain seçilirken akılda kalıcı şekilde ve fazla kelimeden oluşmaması önem arz etmektedir. Domainlerde .com, .org, .net vb. uzantılar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bunlardan önceki kelimelerin yer aldığı kısmı ise alan adı oluşturmaktadır. Domain seçilirken verilen hizmeti yansıtması da bir diğer önemli unsurdur. Bu doğrultuda belirli süreler ile yenilenmesi gerekmektedir.
  • Hosting alma: Hosting alma bir web sitesinin kullanıcılara görünür hale gelebilmesi için yapılan işleme denmektedir. Hosting alındıktan sonra web tasarım işlemi tamamlanmıştır. Site buraya yüklenir ve sitenin yayımlanma aşaması gerçekleşmiş olur.

Web sitesi yayımlandıktan sonra daha işlemler henüz bitmemektedir. Çünkü bir web sitesinin ziyaretinin çokluğu sitenin güncelliğinden etkilenmektedir. İşlemler tamamlandıktan sonra bile yönetim yapılmalı ve site belirli aralıklarla test edilmelidir. Sitenin yönetimi yapılırken kullanıcı deneyimleri de göz ardı edilmemeli ve gerekli olan iyileştirmeler yapılmalıdır. Web tasarım işlemi ve tüm diğer aşamalarda sizlerin yüklerini Taka Bilişim firması hafifletmekte ve profesyonel kadrosuyla başarıyla yerine getirmektedir.

Web Tasarımında Amaç Nedir?

Web sitesi tasarımı yapmanın asıl amacı o sitenin sahibine ve hedef kitlesine, müşterilerine vb. için karşılıklı bir şekilde yarar sağlamak amacı ile yapılır. Bir firma ya da marka ürününü, hizmetini tanıtmak ve firmasını daha görünebilir yapmak için web sitesine ihtiyaç duyar. Bunlara örnek olarak; Ticari ürün satışı ya da tanıtımı, kişisel blog siteleri, sosyal medya siteleri vb. gibi daha birçok alanda örnek verilebilir. Bunun yanı sıra bir firmanın web site tasarlatması o firmaya daha çok değer katar ve ön plana çıkmasına yardımcı olur.

Biz Taka Bilişim grafik tasarım firması olarak Web Tasarımı hizmeti vermekteyiz. Uzman çalışanlarımız ile müşterilerimizle sürekli iletişim halinde olarak, onların isteği doğrultusunda, hedef kitlelerine ve projelerine yönelik olarak en uygun olan profesyonel bir web tasarımı yapıyoruz.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.